Americký sen o nedotknuteľnej úžasnosti v poslednom čase dosnívali takí machri ako Lehman Brothers, Bear Stearns, Meryll Lynch či Morgan Stanley. Pokojný spánok isto nebudú mať ani týpci z AIG. Zdá sa, že nejeden superhrdina, ktorého dala svetu práve Amerika, spí tiež. Ako inak sa dá vysvetliť ich benevolentnosť a mámvpičizmus v čase reálnej krízy? Ide síce o krízu finančnú, kedy si netreba dať dokopy len dve a dve creatinove kapsule, ale keď som raz superhrdina, tak na čo kurva čakám? Kým americkí tieňoví superhrdinovia vyveštia 700 miliardové vreckové pre špekulantov na Wall Street? No áno, pri hodnote všetkých obchodovaných a držaných derivátov, prekračujúcej nepredstaviteľných 45 triliónov dolárov (problémových CDS, na ktorých sa popálili napríklad aj hošani z AIG sú v hodnote viac než 65 biliónov dolárov) je posledný George Bush skaut s vyhlásením o predložení veľkého plánu z dôvodu veľkého problému, nie tak celkom presný. Plán bol veľký, problém je viac než väčší.
Kto teda zachráni Ameriku? Spiderman? Ilúzie o jeho schopnostiach som stratil, ešte v časoch, keď bral aj komixové role. V jednom výtlačku sa prezentoval špeciálnym lepiacimi elasťákmi a refillom hmoty pavučinovej farby, ktorú jednoduchým rockerským gestom privádzal do pohybu. Obyčajný zakomplexovaný faker, ktorý vyťažil z obyčajného pavúka svoj americký sen, nie je o nič lepší ako prapradávny Tarzan. Iné skilly totiž nemá a po sfilmovaní svojich ultra hrdinským filmových frašiek má najbližšie roky na kávu zarobéné. Škrt.
Batman? Och áno. Ďalší fasa chlapík. Hyperhrdina s majetkom v hodnote Bushovho záchranného balíčka, dávajúci darebákom zabrať v nezničiteľnom brnení, aute a zámočnom sídle. Ponaučenie bájky? Prachy nerobia ľudí šťastnými. Vrámci svojich depresií a sexuálnej náklosnnosti k netopierom vyrážajú potom v nepriestrelných suspenzoroch a stupidných kostýmoch fackať len neporiadnych psíčkarov a podobných kriminálnikov . Škrt.
Superman? Prežitok. Konieckoncov aj tak bol z inej planéty. Ja by som tiež bol superhrdina na planéte opíc. Už len preto, že používam šampón. Čo má čo jeho zaujímať nejaká burza? Kryptonytové hedge fondy sú zatiaľ v pohode. Škrt.
Hancock? Jeden z tých posledných, do ktorého chceli tvorcovia pravdepodobne vtesnať celú americkú kultúru ako takú. Drzú, namyslenú, naivnú a....tak. Kde je ten? Najmä keď sa kardinál Tarcisio Bertone vyjadrí, že za finančnou krízou stojí „nedostatok náboženstva“? Nuž, aby sa pri podobných vyjadreniach mohol nejakému hrdinovi otvoriť nôž vo vrecku, nesmel by stelesňovať aj ďaľšiu americkú dogmu – hlúposť.
„Politika potrebuje náboženstvo“ – neveselo rezonuje v mojich očiach pri večernej TASR. Má to ten Vatikán ale vymyslené. Svet je v péčku, hrdinstvo sa nečaká a tak prichádza s prevratnou ideou záchrany. Múdro. Trhy zúfalo absolvujú voľný pád a cirkevníci nakupujú podľa najelementárnejšieho investičného odporúčania. Na dne ľudskej paniky a neistoty. Nie politika nepotrebuje náboženstvo. Náboženstvo potrebuje politiku. Lebo keď ľudia prestanú, po stále ešte nekončiacej finančnej kríze, dôverovať bankám, náboženstvo bude ďaľšie v poradí. A bez majetku a politiky (viď históriu – že predošlé výnosy nie sú zárukou tých budúcich vie dnes už kadekto) to nepôjde. Škrt. Škrt.
Takže čo? Takže asi to, že sa teraz modlime, aby čo najskôr nejaký ten hrdina niečo urobil.
Komentáre
netreba hrdinu
:)) hm, aj by som sa snažila riešiť
otče náš, ktorý si na...ehm
no čo, možno predsalen pomôže ;)
inak, dúfam, že sa to nezvrhne k najhoršiemu brekeke...to by mi nepomohli ani škriatkovia a víly :( škrt, škrt...
Rambo