Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Adobe CS5: Odklínanie tajomnej hory (I. časť)

Ani som si to nejako neuvedomil, ale máme za sebou väčšiu polovicu z 18-mesačnej periódy, počas ktorých Adobe pravidelne vydáva nové verzie svojich produktov Creative Suite. Po slovensky to znamená, že v rámci aktuálnej verzie CS4 sme úspešne penetrovali druhú časť jej periódy a tie druhé časti už bývajú poznačené stále sa stupňujúcimi očakávaniami noviniek rady nadchádzajúcej. CS5. Znie to čarovne však? Áno, ale ja som toto zaklínadlo ako prvý neotvoril - na vine je server InDesign Secrets, ktorý tak urobil asi pred týždňom a to s niekoľkými nástojčivými otázkami.
Ešte sa na chvíľu pristavme pri jednej premise - je táto očakávacia zábavka zo strany užívateľov Adobe CSx úchylná? Je aj nie je. Ono totiž samotné Adobe neustále dráždi svojich užívateľských otrokov  vypúšťaním cielených a záludných petárd  - beta verzií, PR článkov a ďalšieho materiálu napr. na blogoch s cieľom vyvolať grafickú vzrušivosť. Nuž a v taký čas nepomôže športová aktivita, čítanie osvetových knižiek ani studená sprcha nôh, či masírovanie tela froté uterákom - ako to v dávnejšej dobe odporúčali extrémistickí fundamentálni sexuológovia pubescentom na odburávanie stupňujúceho sa sexuálneho pnutia medzi 14. a 18. rokom života :)

V prípade grafického pnutia ako obchodnej stratégie pomôže iba ak - diskusia a gúglenie najrôznejších ďalších zdrojov. Priznávam, je to prudérny postoj, ale iné zatiaľ nepomôže. Tých zdrojov totiž bude s prichádzajúcim koncom aktuálnej periódy pribúdať a celé to vyvrcholí prívalom CS5 na scénu - na jar 2010. A preto ma tak napadlo, že by som si na tomto mieste mohol dovoliť takú súkromnú pastoraciu aj ja. Skúsme si teda načrtnúť čosi okolo aktuálnej sady CS4 s výhliadkou resp. očakávaním, čo by mohla CS5 vylepšiť, či rovno priniesť ako novinku.

Verzia CS4 nasadila latku kruto, ale veľmi kruto vysoko. Istá firma zaoberajúca sa kdejakými prieskumami vypracovala na objednávku Adobe štúdiu, podľa ktorej sada nástrojov CS4 prináša oproti predchádzajúcim ohromné zlepšenie v otázke efektivity práce, nástrojového a funkčného pohodlia a v konečnom dôsledku priamo úmernej úspore času v pracovnom workflow (viac napríklad v tomto článku). Túto úspornú skutočnosť a spohodlnelosť musíme my grafici zvrhlo zatajovať pred klientmi, lebo tí by si mohli (v ich logike)  nárokovať rovnako priamo úmernú ,,zľavu" z cien zakázok, realizovaných v polovičnom čase. A takúto vec si my - čo investujeme stále do novších a novších legálnych technológií a  nepretržitého dovzdelávania sa - za neprípustnú. To je asi pochopiteľné. Dosť teda okecov, poďme rovno na vec. Postupne a po častiach ohovoríme programy grafickej sady Adobe CS4 CZ Design Premium - InDesign CS4, Illustrator CS4, Photoshop cS4, Acrobat 9, Fireworks CS4, Dreamweaver cS4, Flash CS4, Live Cycle, Adobe Media Player a ďalších podaplikácií v sade. S menšími či väčšími exkurzmi do minulosti a hlavne budúcnosti - veď mystický termín CS5 je už odkliaty...

InDESIGN CS4:
Vlajková loď Adobe a ústredné prostredie pre sadzbu a zlom publikácií v celučičkom grafickom svete prinieslo ako absolútnu novinku vo verzii CS4 funkciu Live Preflight. Jej výkon je krásny a čarovný - aplikácia na pozadí vašej práce sleduje neustále technický stav nalinkovaných väzieb, ich parametrov, aktuálnu dostupnosť, rozlíšenie a farebnosť, aktuálne užívané fonty atď atď. To všetko s ohľadom na parametre v otázke prípravy do tlače. Ak sádzate štvorstranové brožúrky, asi vás táto funkcia nevzrušila. Ale pri sadzbe zložitejších publkácií (novín, časopisov, kníh...) je neuveriteľne produktívna a poskytuje pohodlie ako autopilot v kokpite. Čo je najhlavnejšie - live preflight dokáže kontrolovať desiatky parametrov a aby ste sa cez ne nemuseli zložito predierať, môžete si v dialógovom okne prelightu užívateľsky definovať profily s vlastnými parametrami, ktoré vám bude špión live preflight neustále checkovať. V prípade chyby sa v dolnom stavovom riadku InDesignu zjaví červená gulička, indikujúca, že niečo nie je v poriadku. Dvoma smiešnymi kliknutiami na guličku sa dostanete priamo do ohniska kazu a vec pokojne opravíte. Gulička sa potom ozelení, čo znamená že vaša publikácia je v plnom zdraví a nasadení. V starších verziách bolo potrebné stav dokumentu kontrolovať ručne v okne Preflight a naháňať sa po dokumente ako partizán po horách, opravujúc chyby. Nezriedka sa stávalo, že sa pri exporte do výstupu PDF niektoré textové okna preliali, prípadne ste čosi zabudli prevzorkovať, alebo konvertovať na príslušný farebný režim a výsledkom boli chyby. Tie sú teraz pasé.
Nezanedbateľným enginom InDesignu CS4 je možnosť exportu obsahov  pre tvorbu interaktívnych webových publikácií na báze interaktívnych PDF a obsahov SWF. Pribudli napr. panely Prechody stránok, Tlačítka a exportný formát pre Flash CS4 (tá funguje prekvapivo dobre a jednotlivé stránky dokumentu spoľahlivo importnete vo Flashi CS4 do jednotlivých snímkov). Vybrať si teda môžete z nepreberného množstva prechodov stránok a jednoduchým spôsobom vyrobiť z bežnej publikácie určenej pre tlač aj jej interaktívnu alternatívnu sestričku. A to je záslužné. Prepájanie printových a webových technológií v produktoch Adobe je citeľné asi v každej aplikácii a po dávnejšej fúzii s produktami Macromedie sa dá povedať, že medzi novými a starými súrodencami došlo k ohromujúcej asimilácii a dnes už nerozoznáte, že ich ,,jedna mater nemala"... Integrácia produktov v užívateľskom prostredí a spolupráci, načatá v sade CS3, sa príchodom CS4 jednoznačne zavŕšila.
Samozrejme, ďalších menších či väčších vylepšení je v InDesigne CS4 desiatky. Venujme sa však aj nedostatkom. Lebo aj tie sú na svete a to i napriek tejto oslavnej piesni inovátorskej. V prvom rade je zarážajúce počínanie si InDesignu CS4, ktoré som pracovne nazval ,,sebaumŕtvovanie". Ide o neidentifikovateľný dej, počas ktorého sa InDesign CS4 v istých chvíľach sám umŕtví - kurzor na obrazovke bliká, ale nefungujú klávesové skratky, v roletkách sú dostupné ponuky menu, ale po kliku sa nič nedeje. Aplikácia sa nenábožensky uzavrie sama do seba a z týchto hĺbavých modlitieb ju dostane iba reštart. Zaujímavé je, že Adobe vydalo na túto aj ďalšie chyby či nedokonalosti (chronicky zlé delenie češtiny a slovenčiny atď. ) nejaké tie záplaty, ktoré síce cielené nedostatky opravili, no zároveň zaniesli do programu ,,pokazenie sa" iných (užívatelia macov by vám vedeli živo opísať ich radosti a starosti s InD). Napríklad po záplate 6.0.3 InDesign CS4 ustal s náboženskými represiami na vlastnom tele, ale s o to väčšou vervou sa vrhol na nové - napríklad funkcie založené na metóde drag and drop prinášajú časté zmrznutie a pád celej aplikácie. Poľahčujúcou okolnosťou je, že si InDesign CS4 zapamätá všetky úpravy - aj tie neuložené - s výnimkou poslednej akcie na ploche. Mimochodom, dialógové okno, kde sa mi súdruhovia z Adobe ospravedlňujú za nečakané problémy, ma v šiestej verzii InDesignu - čoby zabehnutého a vyspelého sadzbára - už skutočne akosi neberie...
Engine na tvorbu multimediálnych obsahov sa bude zrejme vyvíjať ďalej - tlačítka sa totiž na stránkach s priehľadným pozadím pri exporte rastrujú, niektoré z funkcií sú dostupné iba pre PDF a pre SWF nie. Chcelo byt to ďalšie rozšírenie možností ovládania najmä pre súbory SWF, keďže platforma flash je najviac protežovanou nositeľskou platformou informácií od Adobe a čoskoro budeme na báze flashu otvárať už aj konzervy. Ťarbavé je priradzovanie transitions v paneli stránok a celkovo - inovátorský rozmer InDesignu CS4 v oblasti webexportu sa vysoko pravdepodobne bude ešte miesiť a zlepšovať. Ale zrejme ide o prirodzený vývoj a obchodnú stratégiu. Veď prečo by ste upgradovali z dokonalej verzie na inú dokonalú? Všetky nedostatky a kazy sú zároveň východiskami pre InDesign CS5. Osobne by som privítal možnosť pohodlného ovládania a rozšírených funkcií a nastavení pri tvorbe webových obsahov flashu priamo v InDesigne CS5 - pri príprave digitálneho magazínu zahrňujúceho okrem linkov a štýlových prechodov stránok aj videa, formuláru a ďalších prvkov je namieste čo najkomplexnejšie ovládanie a testovanie priamo v aplikácii. V otázke printových funkcií a sadzby neako neočakávam prevratné ani historické miľniky - možno by mohlo byť istým scifi implementovanie základného enginu na úpravu fotografií pre tlač priamo do InDesignu, aby sa človek v procese prepressu nemusel pri bežných a rutinných úpravách fotopodkladov (úrovne, prevzorkovanie, zostrenie, vyváženie farieb a pod.) prepínať do susedného Photoshopu. Alebo som už priveľmi popanštelý?

Tak toľko zatiaľ na dnes. Len čo ma postretne trochu voľného času, zúčtujeme Illustrator CS4 a Acrobat 9. A potom si podáme ďalších.

prajem pekný a tvorivý deň
Jaro

Creative Suite CS4 | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014