V miestnom dialekte Lori znamená pomenovanie archeologickej lokality na juhozápade Iránu v malej provincii Chúzestán Čhoga Zanbíl Košíkový kopec. Miestny zikkurat, náboženská stavba z čias Elamskej ríše, svojou štruktúrou naozaj pripomína kôš položený hore dnom (zvrchu skôr vyzerá ako ohryzená karamelová torta).
Areál tejto významnej historickej pamiatky, najväčšieho blízkovýchodného monumentu okrem babylonských a asýrskych, bol v prívetivom jesennom počasí úplne vyľudnený. V ústrety sa nám nadšene ponáhľal miestny strážnik a sprievodca in einem, celý rád, že má spoločnosť. Históriu zikkuratu vysvetľoval jazykom, v ktorom sa pri troche dobrej vôle dala rozoznať angličtina a vášnivý výklad dopĺňal kresbami do piesku.
Zikkurat bol centrom mesta Dur-Ontaš, ktoré založil okolo roku 1250 pred naším letopočtom elamitský kráľ Ontaš Napirša. Elamiti zikkurat vybudovali na slávu lokálnych božstiev z hlinených tehál a pokryli ho glazúrou prevažne modrej farby.
Mesto zničil asýrsky Aššurbanipal.
S archeologickým prieskumom tohto miesta začal Francúz Roman Ghiršman a Čhoga Zanbíl bol prvou iránskou pamiatkou, ktorá sa dostala do Svetového dedičstva UNESCO.
Cesta k Čhoga Zanbíl. Rieka Karkhe vytvorila na svojej ceste z centrálnej časti pohoria Zagros ružové kaňony. V staroperzštine sa rieka volala Čoaspes a spomínal ju aj grécky historik Herodotos: posvätná rieka s najčistejšou vodou na svete. Keďže mesto Dur-Ontaš nemalo vodu, Elamiti vybudovali 45 kilometrov dlhý kanál medzi mestom a riekou. Skutočne výnimočné technické dielo.
Zikkurat pod dohľadom UNESCO a s finančnou a odbornou podporou Japonska postupne rekonštruuje medzinárodný tím. Zatiaľ je takmer ukončená dolná časť pôvodne päťposchodovej, vyše päťdesiat metrov vysokej svätyne. Inak, slovo zikkurat je sumerské, nie elamské. Ale veď to je jedno.
Časť pôvodnej dlažby. Na jednej z hlinených dlaždíc sa zachoval odtlačok nohy malého Elamčiatka. Mám síce detailnejší záber, ale aktuálne ho neviem nájsť, aby som ho zoscannovala.
Na stenách zikkuratu sa zachovalo množstvo nápisov vo výbornom stave. Záznamy sú v elamčine, ktorej pôvod sa odvodzuje od drávidského jazyka, ale serióznejší jazykovedci ju radšej zaraďujú medzi jazyky bez známych genetických súvislostí - rovnako ako sumerčinu či churritštinu.
V Elame sa používalo klinové písmo odvodené od starobabylončiny. Ako vidno, záznamy na hlinených stenách sú čitateľné ako za starých dobrých čias Elamu. Text je fádny a opakuje sa. Uvádzajú sa v ňom mená božstiev, ktorým je stavba venovaná, spomína sa jej zakladateľ a celá jeho genealógia a preklína sa ten, kto stavbu zničí. Ničiteľ Aššurbanipal asi nevedel po elamsky.
Elamštinu rozlúštil R. Steve, člen Ghiršmanovej archeologickej skupiny. Nápisy v Čhoga Zanbíl sú z doteraz objavených písomných záznamov Elamskej ríše jediné, kde sa spomínajú vtedajšie božstvá. Inak šlo len o záznamy profánne.
Elamitský panteón mal mená ako Šušmuši, Šiašum či Hišmitik. Ja neviem, či sa to tak aj naozaj čítalo, alebo to bola len prekladateľova licencia, ale ak áno, myslím si, že na bohoslužbách sa pri vzývaní božstiev museli všetci smiať.
Komentáre
Ničiteľ Aššurbanipal
Šušmuši s Hišmitikom
Aššurbani Pál
a ja len dodám, že
Celkom podarený
http://www.hrithikrules.com/
šahrezád
ale fuj!
sahrezad
kriq
Teraz ma tak namatkovo napadlo, ze by pasoval do hlavnej ulohy vo filmovom stvárnení knihy o Mrtvákoch. Dúfam, ze sa mi tento nesmelý sen raz splní. Hhrithik Roshan moze hrat tych mrtvakov. Hoc aj vsetkych.
Mrtvaci - ako by som ten film uz teraz videla!
http://www.chooseindia.com/starworld/shahrukh1.jpg
Ked mu dojdu náboje, pouzije rucný granát
http://as.wn.com/i/ca/95bdd3eae2e2c0.jpg
úspesne vsetkých mrtvákov zlikvidoval a priamo na bojisku zacne spievat
http://www.hindisong.com/MovieHappening/Shahrukh/ShahRukhKhan.jpg
a na záver...necakane vyvrcholenie filmu
http://sifyimg.speedera.net/sify.com/cmsimages/Entertainment/13376338_ShahRukh_Kajol.jpg
ale uz sa fakt nudim, idem ja radsej spat. Dva tyzdne volna ma dufam neprivedu o rozum.
:-)))
Assurbani Pal bol Madar
"The often mentioned Sumerian-Hungarian relationship has had numerous representatives and followers (Ida Bobula, Viktor Padányi, Ferenc Badiny Jós, Kalman Gosztonyi, Sandor Csőke, +Andras Zakar, Mrs. Hary etc.) ... The mother of the twin sons in the Hungarian version is Eneth, Enech or Eneh, who is the wife of either Menrot (Nimrod) or of Japheth. If she is to be equated with the Sumerian goddess Inanna, she may have originally been the wife of both men, and a great many others beside. ... Another argument sometimes used to link the Sumerians (who called their language Emegir) with the Magyars, involves the hereditary caste among the Medes and later Persians known as 'Magi'. ... The name of Árpád, the founder of the modern Hungary, can be found in ancient records, from Egypt to Northern Mesopotamia. According to the Hungarian legend of the Turúl Hawk (a mythical bird which corresponds to the Sumerian "Dugud"), Ügyek, the descendant of king Magog and a royal leader of the land of Scythia, married the daughter of Ened-Belia, whose name was Emeshe (a word that means 'priestess' in Sumerian language)..."
AT, lingvistických dôkazov
Maďarská aňuka - matka má povôd v sumerskej bohyni stvoriteľke Nammu, pričom je zreteľný neskorší egyptský vplyv (ka) z čias migrácie Maďarov deltou Nílu.
Úroboros, mýtický sumerský had hryzúci si do chvosta, zostal v maďarčine prítomný v slove Úr označujúcom ľudí s chvostom. Napríklad môj kolega Boros úr.
Z božstva Ki vzniklo po pridaní archetypálneho hadieho ss slovo kiss, nakoľko Ki bol menší, počerný.
Sumerské božstvo Enlil naďalej rezonuje v modernej maďarčine v slove említ - spomenúť si, najčastejšie vo vete "za boha si nem említ".
Božstvo An zostalo prítomné v slove anyós (svokra), môžeme sa domnievať, že v sumerskom panteóne plnila An túto funkciu.
Sumerský mýtický strom stvorenia Huluppu je zachovaný v slove hull (padať, čo naznačuje, že šlo o strom listnantý opadavý), pu bolo škrtnuté kvôli nedôstojnej konotácii s tým mackom.
Zvlášť zaujímavá je história slova označujúceho pôvodné sumerské božstvo Enki. V recentnej maďarčine znie önkiszolgálo a môžeme v ňom vypozorovať neskorší vlyv Solivarov (Szol) u Prešova a tiež vplyv galský. Jeho súčasný význam (samoobsluha) naznačuje, že z histórie možno samoobslužne vybrať čokoľvek a predať to ako fakt.
myslím, že Ema má pravdu
Smejte sa, ale Atilla
Nesmejeme
Šahrezád
buheh
Baran... :-) pekné meno
Baran je nahodou
Pri Thorovi - vikingskej odpovedi na nasho Perúna, si spomeniem na dobytok. Za najiirtujucejsie svedske zenske mena povazujem Gunilla, Pernilla (to je skoro ako "perňák") a Sysel.
syska
nie
chces povedat
buheh
http://www.sissel.net/
buheh
http://www.sissel.net/
som zvedava kolkokrat mi tuto spravu odosle
1554