Údajná sociálna vláda v tejto súvislosti pripomína ktorýkoľvek teplovzdušný balón. Máme nejaký obal a vo vnútri nič, než horúci vzduch. Hoc rád priznám, že obal môže byť občas dosť lákavý, rozhodovať sa iba podľa neho je prinajlepšom značne pochybné. A v intenciách odchodu do dôchodku z pohľadu človeka spracovaného marketingovými pracovníkmi dôchodcovských spoločností, ohlupovaného víziami švajčiarsky dôchodok poberajúcich rentiérov priam škandalózne. Abstrahujúc od múdrych slov jednoducho: hlúpe
Vytvorme jednoduchý model priemerného muža. Priemerný muž priemerne zarába a dožíva sa priemerného veku. V posledných rokoch priemerná očakávaná dĺžka života mužov na Slovensku oscilovala okolo čísla 70.
Pri priemernej mzde 18 761 odvádza do Sociálnej poistenie na dôchodok približne 3 380 korún mesačne (za výdatnej pomoci svojho milého, resp. démonizovaného zamestnávateľa). Povedzme, že priemerný človek priemerne v rámci svojho priemerného života odpracuje (a teda odvádza odvody) 480 mesiacov (vezmime pesimistický odhad, vychádzajúc z toho že z celkového produktívneho veku 45 pracuje len 40 rokov).
Za 40 rokov (ak začne pracovať dnes) bude budúca hodnota jeho odvodov štátu 4 400 000 Sk. Pričom sa mu zrušila možnosť sporiť si v II. pilieri. Takže, odviedol Sociálnej poisťovni niečo cez 4 milióny a teraz má pred sebou ešte 5 rokov života.
Ak priemerná výška dôchodku v súčasnosti je 8 235 Sk a povedzme, že ju každý rok až do odchodu nášho priemerného chudáka do dôchodku zvýšia aspoň o priemernú mieru inflácie – dostaneme sa na výšku 18 117 Sk mesačne, ktorú mu náš „pevne verím, že vtedy už nie sociálny štát“ bude vyplácať 5 rokov. Celkovo mu vyplatí odhadom 1 154 300 korún.
Facit: občan zomrel a tzv. sociálny štát okradol jeho (resp pozostalých) o nejaké +/- 3 milióny.
Ak vezmeme do úvahy fakt, že tí „priemerní“ ergo chudáci, ktorí zarobia ledva na to aby vo dvojici utiahli hypotéku a nejak vychovali pár detí sa dožívajú (v priemere) menej, než naši lepšie situovaní spoluobčania (ktorí navyše vzhľadom k vyšším príjmom poberajú aj nadpriemerné dôchodky), zistíme, že tento takzvane sociálny štát (lepšie povedané soon-to-be štátostrana) skôr prerozdelí peniaze bežných muklov ľuďom, na ktorých veľmi okato útočí na každom fronte (kapitalistom, buržujom, triednym nepriateľom, boháčom, etc.)
A tak sa mi tá zlá pravicová vláda, ktorá 8 rokov zbedačovala našu malú krajinku v týchto intenciách javí omnoho sociálnejšia. Predsa len, účasťou v druhom pilieri by nám štát ukradol o polovicu menej.
Z čoho vyplýva pár otázok:
- Naozaj by som chcel vidieť analýzu, ktorá obhajuje zrušenie II. piliera, resp. neustále zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. A človeka, ktorý je dosť amorálny na to, aby sa pod ňu podpísal.
- Kam miznú všetky tie peniaze zo Sociálnej poisťovne.
- Nebolo by lepšie (a sociálnejšie), keď už sa tvárime tak veľmi ľudsky, nejak rozumne podporovať rast produktívnej populácie, než nútiť ľudí pracovať až kým neskapú, dúfajúc, že sa nedožijú momentu, kedy zužitkujú tých pár korún, ktoré zaplatili na štátnom výpalnom?
A napriek všetkým týmto hlúpostiam preferencie štátostrany rastú. Jednoducho – nechápem.
Komentáre
1
to je prave ucel
ticke riesenie romskej otazky? Ja som cely zivot pracovala za minimalnu mzdu a mam aj minimalny dochodok, co si ako zdravotna sestra s xy dnami a nocami a sviatkami pohotovostnej sluzby pri rodine s 3 detmi urcite zasluzim.Nikdy nebude socialna spravodlivost, kym si vsetci nebudu sporit na svoj dochodok. Ale nie doma, v takom Kocurkove.
zdenka
ani ja nechapem...
No, rieper,