...o čo je „ústavnejšie“ napríklad aj to, že profesionálni vojaci nemôžu mať vlastné odbory, pritom ústava to nezakazuje. Zakazuje im iba účasť na štrajku. A toto už vyššiemu súdu nevadí. ...
V zákone č.346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky majú profesionálni vojaci obmedzené tieto ústavné práva:
1. Petičné právo profesionálnych vojakov vo veciach súvisiacich s výkonom štátnej služby sa obmedzuje na individuálne žiadosti, návrhy a sťažnosti profesionálneho vojaka.
2. Profesionálny vojak nesmie byť členom politickej strany alebo politického hnutia.
3. Profesionálny vojak sa nesmie aktívne zúčastňovať na zhromaždeniach organizovaných politickými stranami alebo politickými hnutiami.
4. Profesionálny vojak sa nesmie združovať v odborových organizáciách, ktoré pôsobia v ozbrojených silách a na pracoviskách, kde vykonáva štátnu službu.
5. Profesionálny vojak nesmie podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť. Inou zárobkovou činnosťou sa na účely tohto zákona rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.
Večer 25.8.2008 priniesli televízie správu, že vyšší vojenský súdpodal návrh na ústavný súd v ktorom deklaruje, že obmedzenie ústavného práva profesionálnym vojakom vyššie citovaným zákonom v tom, že nesmú byť členmi žiadnej politickej strany alebo politického hnutia nie je v súlade s našou ústavou. Človek neznalý problematiky by si možno povedal, že ide o príkladnú starostlivosť vojenského súdu o vojakov, lebo napríklad v roku 2007 bolo v podriadenosti veliteľstva vzdušných síl prepustených z toho dôvodu 13 vojakov.(Zdroj Ročenka MO SR 2007). Možno by sa počinu súdu skutočne aj dalo uveriť, keby profesionálni vojaci nemali toto ústavné právo obmedzenéuž od začiatku roka 1990. Čo ale, až do teraz nikomu nevadilo. Pritom až do 17.11.1989 boli skoro všetci vojaci z povolania povinne členmi KSČ. Podľa mňa počin spomínaného súdu je iba prehľadnou snahou dokázať potrebu svojej existencie v čase, keď jeznáme, že vojenské súdy majú byť zrušené. Ak by tomu tak nebolo, tak takýto návrh mal byť zo strany vyššieho súdu podaný ihneď po nadobudnutíúčinnosti predmetného zákona, lebo pracovníci súdu o tomto nesúlade s ústavouvedeli už v čase pripomienkového konania zákona. Teraz je to z ich strany podľa mňa iba obyčajné pokrytectvo. Veď o čo je „ústavnejšie“ napríklad aj to, že profesionálni vojaci nemôžu mať vlastné odbory, pritom ústava to nezakazuje. Zakazuje im iba účasť na štrajku. A toto užvyššiemu súdu nevadí.
publikované: 26.08.2008 14:41:45 | autor: bývalý vojak (e-mail, web, neautorizovaný)
Vojaci a politické strany
Podľa môjho skromného názoru je členstvo profesionálnych vojakov v politických stranách zakázané z toho dôvodu, aby nedošlo k zneužitiu vojska na politické účely a politický boj.
Myslím si že by stačilo, ak by zákaz členstva v politických stranách mali len funkcionári, ktorí majú nejaké rozhodovacie právomoci. Napr. veliteia vojenských útvarov, velitelia síl, náčelníci štábov generálneho štábu a NGŠ.
Komentáre
No veru všetci nám
Vojaci a politické strany
Myslím si že by stačilo, ak by zákaz členstva v politických stranách mali len funkcionári, ktorí majú nejaké rozhodovacie právomoci. Napr. veliteia vojenských útvarov, velitelia síl, náčelníci štábov generálneho štábu a NGŠ.