俳画
Haiga je umelecký žáner japonskej kresby založený na estetike haikai, z ktorej sa haiku – poézia derivuje, a ktorú sprevádzajú verše. Umenie haiga je trojjednota elementov maľby, kaligrafického písma a poézie. Spolu tvoria umelecké dielko. Haiga bola založená na jednoduchom ale často hlbokom pozorovaní každodenného diania. Obe, haiku aj obraz sa tvorili tým istým štetcom a atramentom. Názov haiga bol vytvorený zo slov hai-časť haiku a ga-maľba.
Haiga má svoju predchodkyňu, je ňou čínske umenie trinásteho storočia Bunjinga. Umenie Bunjinga si adoptovala spoločenská trieda samurajov, pre ktorú sa stala Bunjinga a či haiga spoznávacím znamením jednotlivých rodov. Haiga bola teda importovaná z Číny a ovplyvnila a obohatila aj západné umenie, avšak prijala japonské znaky kaligrafie a zrejme i poéziu haiku odvodenú zo staršieho japonského poetického útvaru renga*.
Dnes rozoznávame vyššie spomenutú tradičnú haigu a modernú haigu komponovanú za pomoci digitálneho obrazu alebo fotografie s veršami haiku . Moderná japonská haiga sa podobá viac haige tvorenej súčasníkmi v západnej civilizácii. Ovplyvnila štýl tvorby manga. /komiks/
Najtradičnejšia haiga je zložená z klasickej japonskej haiku zapísanej kaligrafickým písmom a kresby, ktorá formálne dodržiava kánon Zenovej kresby, kánon školy Ótsu-e /nanga-tradície/alebo Kanó-školy.
Zenový krúžok Ensó – zenová kresba má spoločný zaužívaný kánon, ktorým je na kresbách a vo veršoch mesiac. Kresba je romantická témou aj tvarom.
Iná škola pochádzajúca z okruhu Mount Fuji je reprezentovaná jednoduchým elegantným štýlom kresby s minimom ťahov štetcom.
Zakladateľom haiga bol Nonoguchi Ryúho/1595-1669/. Prvý spojil kaligrafický zápis haiku s kresbou, bol autorom oboch. Táto veta je obvyklá vo všetkých opisoch haigy, ktoré majú japonský zdroj. Preto môžeme špekulovať, do akej miery ovplynila čínska Bunjinga japonskú haiku. Ja sa prikláňam k názoru, že inšpirátívnym zdrojom haiga boli práve čínske obrázky na bambuse doplnené veršami.
V umení haiga sa ustálil kánon vzťahu kresby a verša. Ga môže inšpirovať haidžina k napísaniu haiku alebo naopak, verše môžu inšpirovať maliara. Vzťah medzi haikai a ga nemusí byť priamočiary. Maľba môže byť v kontrapunkte s veršami. Avšak musia mať jasne rozoznateľnú spoločnú tému.
Verše haiku mávali humornú pointu. To spôsobovalo, že kresba mohla byť tiež humorná alebo ironická. Všetko toto sa ovšem deje v hraniciach kánonu haiku, ktorým je trojveršie tvorené slabikami v číselnom pomere 5-7-5 so zavádzacím slovným spojením kigo a deliacim slovom kireji na konci slohy haikai /pôvodne hokka/. Slovo haikai je v japončine v jednotnom čísle, haiku je v množnom.
Haiga tradičná bola nakreslená a napísaná na hodvábe alebo lacnejšom papieri a priviazaná ku dvom tyčkám bambusu a lebo iného materiálu. Takto zostrojené maľby sa dali zrolovať alebo nechať zavesené na stene. Moderné artefakty sú vytvorené na rôznych materiáloch, môžu byť fotografie, maľby, virtuálne kompozície z obrázkov a fotografií spolu s haiku.
Snažím sa nájsť pendant a či ekvivalent haigy v slovenskom umení. Bohužiaľ žiadny nenachádzam, možno by mohli byť ilustrácie k jednotlivým básňam. Napadlo mi, že veľmi podobné kompozície vyšívali naše staré matky na textil ako obrázky s nápismi a vešali si ich do kuchyne na stenu alebo nad diván v obývačke.
Haiga je umenie s budúcnosťou, pretože krásne ladí s potrebou moderného človeka podávať informáciu i v umení stručne a rýchlo. Haiga toto napĺňa dokonale.
V budúcom pokračovaní sa budem zaoberať modernou haigou.
čokomilka
a túto lyrickú sekvenciu komponovali vždy dvaja alebo viacerí básnici. Prvá strofa bola fixovaná na určité ročné obdobie
a volala sa hokka. Z nej vzniklo haikai alebo haiku. Hoci vznikla na cisárskom dvore, neskôr sa rozšírila medzi ľud a stala sa veľmi populárnou. Vrchol dokonalosti dosiahla v 15.storočí.
II.časť:Plyšový medvedík versus slimák na hore Fudži
©čokomilka
Komentáre
oni to tí japonci
coko,
Zaujimavy prispevok
.
dal man haiga je aj Capkova pes a macka ;)
Ďakujem vám za záujem :D sygon, dečky našich starých mám
:DD
ze dľa mňa je aj Capkova...
:D