Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

August 1968 – príklad politickej a ľudskej naivity

... Bez naivných ľudí sa ale nedá rozpoznať ani naivita samotná....

Veru už uplynulo 40 rokov od chvíle, kedy sa Dubček a všetci čo mu uverili, mohli názorne v praxi presvedčiť o tom, ako môže  dopadnúť krajina, ktorá má naivných politikov. Samozrejme, že  21.8.1968 sa o naivite nehovorilo. Vtedy  totiž takmer všetci ľudia v Československu verili, že pod vedením Dubčeka  sa aj v socialistickom zriadení môžu mať lepšie. Mysleli si, že postačí, ak sa zmení jeho skutočná tvár, na tzv. socializmus s ľudskou tvárou a všetky neduhy socializmu budú vyriešené. História nám potvrdila, akí sme   boli  naivní. Totiž aj v roku 1968 platilo tak ako platí dnes, že ak chce niekto socializmus, nemôže zároveň túžiť po kapitalistickej forme vlastníctva súkromného majetku a na druhej strane, ak existuje súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov, nikto nemôže chcieť  aby sa všetci ľudia mali rovnako dobré. Jednoducho sa to nedá a zatiaľ nič iné medzi tým neexistuje. No  ľudia, ktorí v roku 1968 túžili po socializme s ľudskou tvárou, si tento fakt uvedomili až neskoršie.  A toto podľa mňa mohlo byť tiež jednou z príčin toho, že prvotná celonárodná túžba po politických zmenách značne ochabla už v roku 1969. Väčšina ľudí totiž v roku 1968 a 1969 o návrat ku kapitalizmu nestála.

Pravda, niektorí občania po násilnom obsadení Československa, chceli už vtedy skoncovať nielen s okupantmi, ale  aj so socializmom. Ako prejavy týchto snáh  svedčili napríklad  nápisy na domoch, cestách a  chodníkoch : „ Smrť komunistom“, „Vešajte komunistov“, „ Tu býva komunista“, atď. Okrem takýchto extrémistických prejavov jednotlivcov, ktoré ak by sa vtedy  boli masovejšie rozvinuli, mohli viesť až k občianskej vojne,   existovali  aj skupiny  ekonómov, ktorí prirodzene chceli najmä do ekonomiky implementovať obecne platné kapitalistické prvky podnikania. Napríklad: objavovali sa návrhy na povolenie vlastníctva súkromných výrobných prostriedkov, (drobní podnikatelia a živnostníci), niektorí ekonómovia  navrhovali znížiť počty pracovných miest a rátali s tým, že dôsledkom zvýšenia produktivity  práce v Československu by bolo asi 120 tisíc nezamestnaných, v zahraničnom obchode sa Československo plánovalo vo väčšej miere orientovať na Západ, podniky sa snažili získať úvery zo západných bánk, a podob. Fakt je ale ten, že v roku 1968 samotné Československo a okolitý svet na takéto zmeny neboli pripravené. Svedčí o tom napríklad aj vtedajší postoj USA a ostatných západných krajín, ktoré okrem slov Československu žiadnu inú pomoc neposkytli. Okrem toho aj v samotnom Československu vtedy chýbali  politici (napríklad typu Havla), ktorí by boli dokázali zrealizovať návrat ku kapitalizmu.

Potom sa niet čo diviť, ak za takýchto okolností bol Brežnev absolútne presvedčený o tom, že  Československo, ak by pokračovalo  v začatých politických a ekonomických zmenách, tak by v budúcnosti určite skončilo pod krídlami  Západu. A to ako zarytý komunista nemohol za žiadnu cenu dopustiť. Preto  bez akýchkoľvek zábran nariadil vojenskú  intervenciu Československa. Jej výsledkom síce bolo oddialenie krachu socializmu, ale nie zabránenie tomu, aby sa tak v budúcnosti nestalo. Po získaných skúsenostiach  a po zmene celosvetovej klímy, v roku 1989  už Československo historickú príležitosť na návrat ku kapitalizmu naplno využilo. A tak už takmer 20 rokov budujeme kapitalizmus so všetkým čo k tomu patrí. Pochopiteľne, že aj teraz sú ľudia, ktorým tento stav nevyhovuje a túžia po zmene. Zatiaľ je ich ale tak málo, že návrat k socializmu nám asi nehrozí. No človek nikdy nevie. 

P.S. Bez naivných ľudí  sa ale nedá  rozpoznať ani naivita samotná. A len rozumný človek  sa dokáže  poučiť z každého získaného poznania. Tak takýto je môj slobodný názor na rok 1968 teraz,  po uplynutí 40 rokov. Pokojný a pekný deň praje doko

 


Komentáre,názory | stály odkaz

Komentáre

  1. Malé detaily, doko
    Nebudujeme kapitalizmus, ale žijeme v slobodnej spoločnosti. Za kapitalizmu, presnejšie povedané v slobodnej spoločnosti, sú ľudia nerovnako bohatí, za socializmu sú temer rovnako chudobní.
    publikované: 20.08.2008 18:17:31 | autor: Rick (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Rick nechcem ti brať tvoje ilúzie, ale
    aj slobodná spoločnosť musí vychádzať z nejakého základu. Naša naša ústava sa síce vyhýba pojmu kapitalizmus aj socializmus, ale v takmer všetko čo sa u nás od roku 1989 udialo, spĺňa požiadavky kladené na kapitalistický spoločenský poriadok. Český prezident Klaus sa nebál 28.10.2007 verejne na slávnostnej akadémii v Prahe povedať, že v Česku budujú kapitalizmus. A to mi zaiste dáš za pravdu, že vývoj na Slovensku je od roku 1989 s vývojom v Čechách skoro identický. Aj preto si teda myslím, že aj Slovensko buduje kapitalizmus. doko.
    publikované: 20.08.2008 18:55:48 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Urobil si analyzu spoloc.-politicku ale na strategiu vojny
    si nemyslel...Breznev dobre vedel, ze u nas nehrozi politicky prevrat burzoazny ale potreboval zamienku na umiestnenie strategickych zbrani ako o tom hovoria niektore analyzy. takze keby nebolo Dubcekovsko-Novotnovskej hadky v UV bola by nejaka ina zamienka ako umiestnit rakety na Sumave.My sme vtedy nevedeli, ze Novotny vzdoruje v tejto veci Rusom...
    publikované: 20.08.2008 20:09:45 | autor: cokomilka (e-mail, web, autorizovaný)
  4. cokomilka medzi vtedajšími generálmi až toľko naivcov
    nebolo a preto som úmyselne túto oblasř nespomenul.doko
    publikované: 21.08.2008 08:42:40 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
  5. Bipolárny
    Svet bol aj je bipolárny. My sme si vtedy mtsleli, že kľúč je kapitalizmus a socializmus. Nie je to pravda. Je to hra o smetisko. Zápas o profit. To, že sa tvárimr, že nie je Marxa neznamená, že kapitalizmus je vymyslené slovo. Demokracia nie je ekonomický systém a nie je ani to, čo je tu. Parlamentarizmus je forma, akou sa snaží niekto realizovať demokraciu. Alebo manipulo vať spoločnosť.
    publikované: 30.09.2008 15:22:25 | autor: JAR (e-mail, web, neautorizovaný)
  6. Bipolárny
    Svet bol aj je bipolárny. My sme si vtedy mtsleli, že kľúč je kapitalizmus a socializmus. Nie je to pravda. Je to hra o smetisko. Zápas o profit. To, že sa tvárimr, že nie je Marxa neznamená, že kapitalizmus je vymyslené slovo. Demokracia nie je ekonomický systém a nie je ani to, čo je tu. Parlamentarizmus je forma, akou sa snaží niekto realizovať demokraciu. Alebo manipulo vať spoločnosť.
    publikované: 30.09.2008 15:22:25 | autor: JAR (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014