Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Káva – prečo ju milujeme?

Káva, kávička, kafe, kafíčko – vždy iný názov, a predsa vždy ten istý nápoj. Čím to je, že sme si ho tak veľmi obľúbili? Kávové bôby človek objavil celkom prozaicky. Možno by si ich vôbec nebol všimol, nebyť istého pastiera kôz, ktorý zistil, že zvieratá sú po zjedení akýchsi červených bobúľ odrazu „čipernejšie“.
Od bobuliek po turka
Kávové bôby sa pôvodne nespracúvali tak, ako to poznáme dnes. Nemleli sa, nepražili, ani sa nezalievali vodou. Ich použitie bolo oveľa jednoduchšie – prežúvali sa v ústach ako žuvačka.

Klasickú zalievanú kávu naozaj ako prví začali variť Turci. Kávové bobuľky upražili, pomleli na prášok, a zalievali vriacou vodou. Jednoducho „turek“ ako ho poznáme aj dnes.

Kávička naša každodenná
Mnohí z nás si snáď ani nevedia predstaviť deň bez „tej svojej“ kávy. Niekto má rád rozpustnú kávu, ale veľa z nás zostáva verných klasickej zalievanej káve. Stretla som sa tiež s rôznymi dôvodmi, prečo ľudia pijú kávu. Káva je životabudič, najmä ráno, keď je potrebné, dostať sa čo najskôr do „prevádzkovej“ teploty. Iní ľudia majú radi kávu jednoducho pre jej horkastú, osviežujúcu chuť. No a samozrejme, pre jej príjemnú vôňu.

Psychologické účinky kávy
Vplyv kávy na psychiku je celkom jednoznačný. Nie je samozrejme reč len o tom, že káva povzbudzuje mozgové bunky, a teda sme psychicky sviežejší. Netreba zabúdať ani na moment, vďaka ktorému si väčšina z nás spája kávu s pozitívnymi pocitmi.

Káva sa podáva pri najrôznejších slávnostných príležitostiach, kedy je človek naladený na pohodovú a uvoľnenú nôtu. Nuž a, najmä my dámy, si spájame kávičku s milou spoločnosťou priateliek, známych – skrátka ľudí, s ktorými sa cítime dobre.

Somarinky | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014