Ťan – šan I.
Ďalej veľmi nemám čo napísať... V Ťan-šane som vodu veľmi nenamútil. Štyridsaťstupňové teploty pri odlete a ďalšie následné zdravotné problémy, ktoré ma postihli v Kirgizstane mi nedovolili mať vysoké ambície.
V podstate som sa len tak pretŕčal v okolí base campu. V rámci aklimatizácie som vykonal túru po ľadovci Zvezdočka do base campu pod Pikom Pobedy a ďalšie aklimatizačné túry až na koniec ľadovca Južný Inylček a ľadovca Demčenko (inými slovami došli sme takmer až do Číny).
No a vyliezol som po nebezpečnom Semenovského ľadovci do druhého tábora (5 200 m. n. m.) - spoločného pre výstup na Chan Tengri (6 995 m. n. m.) a Pik Čapajeva (6 371 m. n. m.). Semenovského ľadovec je známy tým, že prechod cezeň treba absolvovať v noci. Najideálnejšie je vyraziť okolo tretej ráno. Po desiatej predpoludním ľadovým kuloárom už letí jedna lavína za druhou. Vyhýbať sa mu treba najmä medzi 10 – 14 hod. Dva roky po nás tu v mohutnej lavíne zahynulo 5 Čechov a jeden Rus.
Takže to bolo všetko moje ťanšanské snaženie... Na viac som vtedy nemal.
A celkovo to nebol nijaký výrazný úspech. Ľudia z našej partie, ktorí mali za cieľ Pik Pobedy (7 439 m. n. m.) to nakoniec museli vzdať pre úsek s maximálne lavinóznym terénom. Za náhradný cieľ si vybrali Chan Tengri, na vrchole ktorého napokon stáli štyria. Na ďalší z našich cieľov Pik Čapajeva nevyliezol nikto.
Takže namiesto ďalšieho rozprávania (nebyuo o čem...) len pár fotografií...
a všetky preexponované...-(((
base camp Južnyj Inylček, vľavo Pik Čapajeva 6 371 m. n. m. , vpravo Chan Tengri 6 995 m. n. m.
Zdroj fotografií:
Komentáre
tretia foto od spodu
nadherna priroda
sa chcem
špicové
Krásne fotografie :-)
tiez som sa zapozerala na tu trhlinu
TP